Školní družina se nachází na 1. stupni ZŠ. Od roku 1998 působí v nových podkrovních prostorách vybudovaných nad tělocvičnou v pravém křídle budovy. Má samostatný vchod s videotelefonním otevíracím zařízením. Žáci navštěvující ŠD po vyučování přecházejí do těchto prostor. K dispozici jsou 4 klubovny, kabinet, toalety, vlastní skříňky na oblečení a botníky. ŠD je vybavena dřevěným nábytkem, koberci na relaxaci i hry, několika počítači, knihovnou, velkým výběrem her a stavebnic. Využívají se i školní prostory: tělocvična, hřiště, zahrada, počítačová učebna. Pro pobyt venku je k dispozici i hřiště Mateřského centra. Na vycházky chodí žáci do parku a blízkého lesa.
Kapacita ŠD je 112 žáků. Přihlásit se mohou žáci z 1. – 5. tříd.
Ve školní družině pracují čtyři kvalifikované vychovatelky (vedoucí vychovatelka a tři vychovatelky) a asistentky pedagoga dle aktuální potřeby. Aktivně přistupují ke svému dalšímu sebevzdělávání. Jsou empatické, vytvářejí příznivé sociální klima. Znají širokou škálu různých zájmových aktivit přiměřených věku žáků a umí je řídit. Mají organizační schopnosti, dokáží motivovat a v žácích vzbuzovat zájem o činnosti. Úklid všech prostor školní družiny provádí jedna uklízečka.
vedoucí vychovatelka – Mgr. Michala Tlučhořová
vychovatelka – Eva Havranová, DiS.
vychovatelka – Mgr. Regina Matoulková
vychovatelka – Jana Žehanová
AP - Lucie Smejkalová
Úplata za školní družinu činí ročně 2000,- Kč při celodenní docházce, 930,- Kč při docházce do 13.00 hod. včetně ranní docházky. Platba je splatná k 31. 10. a bude odečtena z finančního konta žáka v systému Bakaláři. Výjimečně po dohodě s vedoucí vychovatelkou hotově v kanceláři školy. V případě splnění zákonných podmínek může zákonný zástupce požádat ředitele školy o snížení nebo prominutí úplaty. V případě ukončení docházky žáka do ŠD se úplata nevrací. Odhlášení musí obsahovat jméno a příjmení žáka, datum ukončení docházky a podpis zákonných zástupců žáka
Přednostně jsou přijímáni žáci 1. až 3. tříd. V případě nedostatečné kapacity je uplatněno kritérium věku žáka. Žáci jsou přijímáni v pořadí dle věku od nejmladších.
Při vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami úzce spolupracuje vychovatelka ŠD s třídním učitelem, školním speciálním pedagogem, především při stanovení vhodných forem integrace a forem práce. Je seznámena se závěry odborného posudku žáka vydaného školským poradenským zařízením. Taktéž probíhá intenzivní spolupráce s rodiči u žáků se zdravotním znevýhodněním. Dle stupně a charakteru jejich handicapu umožňujeme začleňování do volnočasových aktivit a zajišťujeme podmínky vhodné k rozvoji jejich osobnosti. Pro rozvoj talentovaných jedinců naše ŠD nabízí další doplňkové aktivity v oblasti jejich zájmu.
Školní družina v součinnosti se ZŠ a MŠ úzce spolupracuje s Městským úřadem v Nechanicích, jeho odborem kultury a městskou knihovnou (návštěva matriky, vzájemná pomoc při organizování akcí, pravidelné návštěvy knihovny). Spolupracujeme s klubem seniorů, s místními organizacemi, firmami, soukromými osobami (exkurze, sponzorské dary), Oblastní charitou v Hradci Králové (Malování oblázků) a v neposlední řadě s rodiči a dobrovolníky, kteří nám pomáhají při organizaci našich akcí (Svatomartinské trhy, Vynášení Moreny, Ukončení celoroční hry školní družiny, Nocování ve školní družině).
Příležitostní akce:
Pro aktivity v ŠD mají žáci k dispozici 4 klubovny vybavené sedacím a pracovním nábytkem požadovaných rozměrů. Hry, hračky, stavebnice a pomůcky jsou přístupné – jsou umístěny v policích skříní a v kontejnerech. Jejich množství je dostatečné a odpovídá věku žáků. Dle potřeby se postupně obnovují a dokupují. Pro řízené i spontánní aktivity a pobyt venku využívají žáci míče, švihadla, létající talíře, pétanque, kroket, hračky na písek, křídy a další náčiní. Šatní skříně mají žáci umístěné na chodbě školní družiny. Toaleta přiléhá k prostorám ŠD. Všechny místnosti jsou denně uklízeny a větrány. Každodenní součástí programu je pobyt venku. Pouze za nepříznivého počasí – silného deště nebo při silném mrazu – se ven nechodí. Vychovatelky vedou žáky k dodržování základních hygienických a režimových návyků, správnému stolování (oběd, svačina), k udržování si pořádku ve svých osobních věcech, skříňkách a v klubovnách při veškerých zájmových aktivitách. Pitný režim je zajištěn po celou dobu pobytu žáka v ŠD. Žáci jsou na začátku školního roku poučeni o bezpečnosti a chování při všech činnostech. Vychovatelky znají bezpečnostní předpisy a dokáží poskytnout první pomoc. Bezpečnost ve všech využívaných prostorách je zajištěna vnitřním řádem ŠD. V dalších prostorách školy se žáci řídí pokyny pedagogickým a provozních pracovníků.
Charakteristika ŠVP
Program je vytvořen pro jeden vzdělávací cyklus. Promýšlíme nejen jednotlivé činnosti, ale zejména jejich návaznost na další aktivity, čímž pomáháme žákům rozvíjet a posilovat potřebné kompetence. Naše školní družina nabízí: zájmové vzdělávání hrou a formou zájmových a spontánních činností, odpočinek a relaxace.
Výchovně vzdělávací cíle:
Režim dne ŠD:
6:15 – 7:15 | příchod žáků do ranní družiny – činnosti hromadné nebo jiné dle individuálního přání |
11:10 – 12:15 | oběd, hygiena, odpočinkové činnosti - hromadné nebo jiné dle individuálního přání |
11.15 – 12.00 | V době oběda není možné děti vyzvedávat! |
12:15 – 13:00 | zájmové činnosti, odchody žáků |
13:00 – 14:30 | rekreační činnosti - pobyt venku, hygiena (vzhledem k dané aktivitě nejsou možné odchody žáků) |
14:30 – 16:30 | příprava žáků na vyučování, individuální odpočinkové nebo zájmové činnosti, odchody žáků, spojování oddělení |
Odchody žáků:
Jsou stanoveny s ohledem na nenarušování plánované činnosti takto:
12:00, 12:30, 12:45, 13:00, 14:30, 14:45, 15:00, 15:30, 15:45, 16:00, 16:30 hodin.
Vychovatelka při výběru zaměstnání přihlíží k počasí, může přihlédnout i k zájmu žáků v oddělení. Vždy však především vychází ze školního vzdělávacího programu a z jeho rozpracování do konkrétních vzdělávacích plánů.
Mgr. Michala Tlučhořová,
vedoucí vychovatelka