Manuál k používání elektronické ŽK

Od nového školního roku 2020/21 bude pro klasifikaci a komunikaci s rodiči žáků 2. stupně využívána webová aplikace „Bakaláři OnLine“, kterou nejspíš znáte pod pojmem elektronická žákovská knížka (EŽK). Pro využití tohoto systému je třeba mít počítač či mobilní telefon s přístupem na internet a přístupové údaje, které škola rodičům i žákům předá. Bez výše uvedeného nelze EŽK využívat. Tištěné ŽK žáci nedostanou.bakaláři online

Jak se do systému dostat?

Pro vstup do systému lze využít 2 způsoby:

• Webovou aplikaci  https://zsnechanice.bakalari.cz/bakaweb/login, popř. lze využít přístup přes web školy www.zsnechanice.cz  – hlavní menu. V průběhu roku dojde k modernizaci webu, ikonu aplikace Bakaláři OnLine najdete přímo na úvodní stránce.

• Mobilní aplikaci Bakaláři OnLine (lze zdarma stáhnout na Google play   či App Store, která se instaluje do mobilních zařízení. Pozor - je nutné stáhnout novou verzi aplikace s označením OnLine).

Jak se přihlásit?

Pokud si to úvodní formulář vyžádá, je třeba zvolit při prvním přihlášení školu, kterou dítě navštěvuje (tzn. ZŠ a MŠ Nechanice). Z důvodu bezpečnosti je nutné věnovat velkou pozornost soukromé povaze přihlašovacího jména a hesla do systému. Heslo mohou dostat pouze rodiče, resp. zákonní zástupci žáků osobně od třídních učitelů. V případě jeho ztráty, zcizení či zveřejnění prosíme o neprodlené informování školy.

Odlišná přihlašovací jména a hesla obdrží od svých třídních učitelů i žáci, kteří tak budou mít přehled o svých studijních výsledcích.

Klasifikace

Záložka umožňuje náhled do klasifikace – na průběžné i konečné známky. V Průběžné klasifikaci jsou uvedeny všechny známky, které jednotliví vyučující za svůj předmět do systému zadali. Pod každou známkou je vidět další malé číslo, vyjadřující váhu = význam dané známky. Čím vyšší váha, o to důležitější známku se jedná. Různí vyučující používají systém vah různě, důležitost známek lze proto srovnávat jen v rámci jednoho předmětu.

Komens

Nástrojem Komens lze účelně komunikovat s vedením školy, třídním učitelem i ostatními vyučujícími (obecná zpráva). Zároveň se tímto nástrojem omlouvá absence žáků (Poslat zprávu – Omluvení absence) či jeho uvolnění z výuky. Omluvenka je zaslána automaticky třídnímu učiteli a absence je tak vyřízena.

Další nástroje a funkce

V rámci ostatních funkcí aplikace lze sledovat rozvrh hodin a jeho změny (Výuka), co se ve škole plánuje (Plán akcí), určitě využijete Výukové zdroje s náměty na látku předmětu v jednotlivých ročnících. Nebojte se vstoupit i do dalších, v aplikaci lze hlavně prohlížet.

Elektronická žákovská knížka přináší celou řadu dalších výhod. Samozřejmě chápeme i její rizika a případné neduhy moderních technologií. Vzhledem k tomu, že její používání je nové nejenom pro rodiče a žáky, ale i pro všechny pedagogické pracovníky, představili jsme prozatím pouze základní funkce klasifikace a komens, které budou pro komunikaci zásadní. Věříme, že naleznete výhody i v ostatních částech aplikace a EŽK budete bez potíží využívat.

Pokud by se Vám nedařilo aplikaci spustit či měli problémy s jejím ovládáním, obraťte se na nás, rádi pomůžeme.

Petr Soukal, zástupce ředitele pro 2. stupeň

Oficiální nápověda k webové aplikaci Bakaláři je k dispozici na: https://skola.bakalari.cz/napoveda/index.html?indexw.htm

Datum vložení: 1. 9. 2020 0:00