Základní škola

• Základní škola a Mateřská škola Nechanice je školou spádovou a navštěvují ji děti nejen z Nechanic, ale i z blízkého okolí. Její součástí jsou:
    • 1. stupeň,
    • 2. stupeň,
    • školní družina
    • mateřská škola,
    • školní jídelna (s výdejnou).

koláž

• Žáci 1. stupně (1. - 5. třída) a přípravné třídy jsou vzděláváni v budově Masarykovy školy ve Školské ulici. Ta byla postavena ve 30. letech 20. století ve slohu současného funkcionalismu. Prošla celou řadou stavebních úprav (zateplení, nová fasáda, zbudování podkrovních učeben, využití tepelných čerpadel...), k posledním akcím patří výměna povrchu na hřišti s umělým povrchem a také obnova povrchu podlahy v tělocvičně.
  • Žáci 2. stupně navštěvují budovu Rašínovu, která nese název po JUDr. Aloisi Rašínovi, prvním ministru financí Československé republiky. Budova je stará více než 120 let. V roce 2009 prošla celá budova 2. stupně rozsáhlou rekonstrukcí, kdy byla postupně vyměněna střecha, okna i fasáda včetně zateplení, v roce 2017 došlo také k výměně topného systému. V roce 2020  byly dokončeny stavební práce, během nichž bylo vybudováno 3. nadzemní podlaží, ve kterém vzniklo 5 nových učeben namísto původních půdních prostor: kmenová učebna, učebna přírodopisu-zeměpisu, jazyková učebna, polytechnická výchova (dílny) a učebna matematiky-fyziky.
  • V roce 2021 bylo dokončeno a zprovozněno další oddělení MŠ a upraven prostor mezi budovami 1. stupně a MŠ.