ZŠ a MŠ Nechanice
ZŠ a MŠ Nechanice

Výuka přírodopisu na naší škole

Výuka přírodopisu na naší škole 1

novinky v rámci výuky

V rámci hodin přírodopisu a volitelných přírodovědných praktik jsme se letos pokusili o netradiční hodiny a rádi bychom se s vámi podělili o pár z nich.

První hodiny s neobvyklou činností, které bych rád zmínil, byly zaměřeny na práci s novými Pasco senzory a čidly, které naše škola nakoupila pro využití v přírodovědných předmětech.

V rámci 9. ročníku jsme se pokusili souvisle s výukou mineralogie vytvořit vlastní minerály a nerosty. Žáci doma vytvořili „minerály“ z rozličných materiálů, u kterých jsme zkoumali jejich vlastnosti. K prvním měřením jsme použili bezdrátový sensor napětí – voltmetr a s překvapením zjistili, že některé „minerály“ vykazovaly stálé napětí 0,3 V. Napětí bylo ovlivněno například termickou reakcí sádry.

Jako další senzor jsme použili k měření pevnosti předmětu tlakový siloměr, na který jsme připevnili mosazný hrot. Většina žáky vytvořených minerálů odolala síle 50 a více Newtonů.

Na závěr jsme nechali bezmála 2 měsíce výtvory venku pro zjištění pochodů erozního vlivu na vytvořené minerály, dle fotek však můžete vidět, že nedošlo k žádným změnám a žáci vytvořili kvalitní směsi a následné minerály (počasí se střídalo od -5 do +30 °C stejně jako období dešťů a sucha).

Další z mnoha senzorů jsme použili v 8. ročníku - kapalinový tlakoměr, který jsme napojili na fonendoskop a zkoušeli přes PC nechat senzor vykreslit EKG z tepu, což se povedlo a prokázalo citlivost přístrojů. Jako doplněk výuky člověka jsme si vyzkoušeli oxymetr a klasický tlakoměr, kterým jsme měřili jednotlivce v klidu a při zátěži a porovnávali tak tlak krve a srdeční činnost.

Na lyžařský kurz bereme anemometr pro zkoušku rychlosti větru či zkoušíme sílu plic při výdechu. 

V rámci volitelných přírodovědných praktik jsme za účelem prokázání přítomnosti bobra říčního na Bystřici v blízkosti Nechanic vyrazili do terénu. Výsledkem byla prokazatelná činnost ohlodaných stromů hlodáky a mnohé pokácené menší i větší stromy. Do porovnání síly zubů člověka a bobra se nikdo dobrovolně nepřihlásil, a tak zůstaly stromy ohlodány jen od bobra.

Mezi pravidelné činnosti patří pitvy oka, srdce či kapra (7. ročník), dále pozorování mikroorganismů pod mikroskopem, referáty či celé přednášky spolužáků na jejich oblasti zájmu (v galerii žák 7. třídy a jeho zájem o myslivost) nebo netradiční výuka venku aj.

Ukázky z hodin a činnosti můžete shlédnout na odkazu níže:

                                                                                                                                                    Ondřej Horák

https://zsnechanice.rajce.idnes.cz/Prirodopis_trochu_jinak/

Datum vložení: 21. 6. 2023 12:46
Autor: Petr Soukal

Ovoce do škol

logo

Mléko do škol

logo

Fotogalerie

školní rajče

 

ZŠ a MŠ Nechanice

Základní škola a Mateřská škola Nechanice je školou spádovou a navštěvují ji děti nejen z Nechanic, ale i z blízkého okolí. Právním subjektem a příspěvkovou organizací je od 1. 1. 1995. Škola sdružuje: mateřskou školu, základní školu, školní jídelnu mateřské školy (výdejna) a školní jídelnu základní školy.

 

Partneři

Projekty