„Nechte mě být, jaká jsem – životní příběh Anne Frankové“

vernisáž výstavy

Naše škola navázala spolupráci s Institutem Terezínské iniciativy, od kterého jsme si zapůjčili putovní vzdělávací výstavu s názvem „Nechte mě být, jaká jsem – životní příběh Anne Frankové“. Po roce a půl čekání připutovala i k nám. Jsme teprve druhou školou v Královéhradeckém kraji, která nejen svým žákům, ale i široké veřejnosti umožňuje seznámit se s životním osudem židovské dívky Anne Frankové a její rodiny v období 2. světové války.

Ještě než k nám výstava doputovala, vyučující 2. stupně seznámili žáky s tématem výstavy. V hodinách dějepisu, ve výtvarné výchově, českém a anglickém jazyku (výtvarně ztvárnili, v češtině i angličtině psali vlastní deník z okupace). Práce byly také vystaveny a návštěvníci si je mohli prohlédnout.

Výstavu nechal zhotovit Anne Frank House v Amsterodamu v mnoha světových jazycích a více než 20 let ji půjčuje po celém světě. Jedinečnost výstavy spočívá v tzv. „vrstevnickém učení“. V praxi to znamená, že celou výstavou návštěvníky provázejí žáci naší školy. Z 8. a 9. ročníků se přihlásilo hned několik žáků, kteří se dva dny intenzivně připravovali pod vedením zkušených lektorek z institutu na průvodcovskou práci. Zhlédli krátký film o životě Anne Frankové, přečetli si komiks, celou výstavu postavili a připravili si povídání a otázky pro návštěvníky. Ve středu 1. 12. 2021 v 16:30 hodin pan ředitel Mgr. Jan Čech zahájil vernisáž přivítáním návštěvníků, poděkováním lektorkám za čas, práci a trpělivost při přípravě našich žáků. Poté pod vedením paní uč. Mgr. Jany Kovalčukové vystoupili žáci 2. stupně s hudebním vystoupením. A pak už dostali slovo průvodci, kteří návštěvníky provedli výstavou. Patří jim všem velké poděkování, jakým způsobem se zhostili této práce a důstojně reprezentovali naši školu.

JO

Poděkování patří též panu Z. Zajfrtovi za pořízení videozáznamu.

Fotografie naleznete na: https://zsnechanice.rajce.idnes.cz/Nechte_me_byt_jaka_jsem

Datum vložení: 6. 12. 2021 14:23