Mateřská škola Nechanice

Důležité dokumenty ke stažení:

Charakteristika školy

Mateřská škola Nechanice vznikla v obci již v roce 1939 jako součást Masarykovy obecné školy. Původně se nacházela v její budově ve velmi stísněných podmínkách. Čítala jednu třídu o 28 dětech. Škola se postupně rozrostla až na dvě oddělení. Prostory přestaly vyhovovat, a proto se obec rozhodla pro výstavbu nové samostatné budovy. Provoz v budově nové mateřské školy byl zahájen v roce 1981. MŠ měla dvě třídy o počtu 35 dětí a v budově ZŠ ještě jednu třídu mladších dětí. Tato třída byla zrušena v roce 1985, ale ve školním roce 2008/09 byla znovu otevřena.

Budova MŠ stojí v tichém prostředí za ZŠ, od které ji odděluje dětské hřiště s dřevěnými hracími prvky (vytvořeno v rámci projektu „Nechanická pěšinková sezóna 2006“), které využívají děti i rodiče. MŠ vlastní prostornou školní zahradu, na které se nacházejí dvě pískoviště, kovové průlezky a dva zahradní domky. Stín a optimální klima nám poskytují vzrostlé stromy. Máme dostatek prostoru pro volný a bezpečný pohyb dětí. Obě pískoviště prošla celkovou rekonstrukcí, postupně bude potřeba zrekonstruovat i domky, lavičky a průlezky.
V budově MŠ jsou dvě třídy – každá má svou šatnu, hernu, ložnici, terasu, sociální zařízení a přípravnu jídla. Strava se dováží ze školní jídelny ZŠ.
V budově ZŠ má MŠ k dispozici dvě školní třídy = třída a ložnice, dále pak sociální zařízení, šatna. Stravování je zajištěno ve školní jídelně, kam děti docházejí.

Provoz a kapacita MŠ

Mateřská škola je otevřena od 6,15 do 16,45 hod. Děti se scházejí v 1. třídě (Srdíčku), poté odcházejí s učitelkou do své třídy. Rodiče děti přivádějí zpravidla do 8,30 hod., poté se MŠ z bezpečnostních důvodů uzamyká. Odemknuto je od 11,30 do 13,00 hod., dále pak od 14,30 do 16,45 hod. Ve 3. třídě se děti scházejí i rozcházejí stejně (odpolední provoz v budově ZŠ je do 15,30 hod. poté děti přecházejí do budovy MŠ, kde je provoz do 16,45 hod.). Ve 3. třídě se hlásí příchozí přes elektronický zvonek.

Po dohodě s učitelkou mohou rodiče své dítě přivést i vyzvednout v kteroukoliv dobu.

Mateřskou školu tvoří dohromady tři třídy – „Srdíčko“ a „Sluníčko“ (heterogenní) s kapacitou 28 dětí na třídu, „Čtyřlístek“ (předškoláci) s kapacitou 25 dětí. Celkem tedy do MŠ Nechanice dochází 81 dětí. Stravování dětí i personálu je zajištěno ze školní jídelny ZŠ Nechanice.

Koncepce školy

Filozofií naší mateřské školy je:

• rozvíjet dítě individuálně podle jeho potřeb a možností
  • vychovávat ho ve zdravě sebevědomého, samostatného jedince
  • usnadňovat mu jeho další vzdělávací i životní cestu
  • učit dítě komunikaci s lidmi
  • žít ve společenství ostatních a v sounáležitosti s přírodou

Základní východiska koncepce:

• komunikace s rodinou
  • zdravý životní styl a sportovní zaměření
  • sepětí s přírodou
  • spolupráce se ZŠ
  • kvalifikace a odbornost personálu

Personální obsazení, rozvrh pracovní doby

Pro dobrý chod mateřské školy je důležité ovzduší vzájemné důvěry a tolerance. Podporujeme spoluúčast celého personálu na rozhodování v základních otázkách provozu a programu školy. Výsledky kontrolní činnosti jsou využívány k vyvození závěrů pro další práci.
Svým jednáním a chováním mateřskou školu prezentují na veřejnosti, podporují zdraví své a pomáhají vytvářet zdravý životní styl ve svém okolí.

Pedagogičtí zaměstnanci

SCHOVÁNKOVÁ Hana

uklízečka, kuchařka

Organizace dne

Je zajištěn pravidelný flexibilní denní rytmus a řád, který umožňuje přizpůsobit se aktuální situaci: příchod dítěte podle možností rodičů (po předběžné dohodě s učitelkou), akce MŠ atd. V denním programu je respektována individuální potřeba aktivity, spánku a odpočinku jednotlivce. Učitelky respektují potřeby dítěte a napomáhají jejich uspokojování.
V průběhu dne se opakují některé rituály, které přispívají k pocitu bezpečí a klidu našich dětí. (Např. pozdrav, komunitní kruh, stolování, pravidelný odpočinek po obědě, aj.). Poměr spontánních a řízených aktivit je vyvážený a vede k podněcování vlastní aktivity.

6,15 - 8,45

spontánní a cílené činnosti a hry, pohybové aktivity

8,45 - 9,15

dopolední přesnídávka