Květinový den 2020

Vážení rodiče, občané, milí žáci,

již více než deset let se naše škola zapojuje do celonárodní veřejné sbírky Český den proti rakovině a ani letos tomu nebylo jinak. Sbírka se obvykle koná v polovině května, ale i tady bohužel zasáhla pandemie a celostátní karanténa, a proto se sbírka přesunula na 30. září. Výjimečně jste však mohli zakoupit kytičku ještě následující dva dny po květinovém dnu z prodejních míst.

V současné době náš život silně ovlivňuje nemoc Covid-19. Mnozí mají strach o své zdraví i zdraví svých blízkých, jiní se obávají ekonomických problémů. Za všudypřítomnými čísly pozitivních testů jsou však upozaděné nemoci, které během pandemie bohužel nezmizely. Jednou z těchto nemocí je i rakovina, které ročně podlehne mnoho lidí a ještě více lidí v jejich okolí učiní nešťastnými.

V letošním roce byla sbírka zaměřena na prevenci a léčbu rakoviny ledvin. Nárůst zhoubných nádorů ledvin je alarmující. Ve srovnání s ostatními zeměmi EU se ve výskytu rakoviny ledvin dělíme o přední místa s Estonskem a Lotyšskem. V roce 2017 přibylo v ČR 3072 nových pacientů s nádory ledvin a 1117 nemocných zemřelo. Ledviny se starají o naše zdraví celý život, tak i my bychom měli o ně po celý život pečovat. A to ukázněnou životosprávou, pohybem a třeba i vhodným oblečením. Mnozí z Vás k prevenci a léčbě tohoto závažného onemocnění přispěli právě zakoupením žluté kytičky.

Přestože jsme letos vzhledem k situaci poprvé neprodali všechny objednané kytičky, přispějeme do celonárodní sbírky pěknou částkou   7 282,- Kč.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří si kytičku koupili a dali tak mnohým lidem alespoň malou naději na uzdravení.

Přeji všem v této nelehké době pevné zdraví a zároveň věřím, že se příští rok opět v květnu setkáme.

J. Dostálková

22. 10. 2020 Zobrazit méně